دریافت اطلاعات هواشناسی

وزش باد بر روی سطح دریا، مهم‌ترین عامل ایجاد امواج می‌باشد همچنین باعث ایجاد مد طوفان میشود، بنابراین در اجرای یک مدل عددی، در اختیار داشتن اطلاعات دقیق و کافی باد در محدوده مدل‌سازی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این پست مدل هواشناسی چندلایه‌ای طیفیECMWF و اطلاعات باد تحلیلی CCMP معرفی شده است.

 

جهت دریافت اطلاعات هواشناسی برای مناطق مختلف با فرمت منتخب( فرمت نرم افزار مایک و ….) از این لینک درخواست خود را ارسال نمایید.

 

در مدل ECMWF معادلات ابتدایی را برای تمام پارامترهای اساسی مشخصه اتمسفر حل می‌شود. برای استفاده مناسب از نتایج مدل‌های هواشناسی، لازم است که این نتایج از لحاظ دقت و کیفیت در بازه زمانی مورد نظر همگن باشند، حال آنکه در واقعیت دو عامل سبب ایجاد ناهمگنی می‌شود. نخست اینکه با گذشت زمان و پیشرفت روش‌های اندازه‌گیری، کیفیت مقادیر ورودی به مدل‌های هواشناسی بالاتر می‌رود. علاوه بر این خود مدل‌های هواشناسی نیز مرتباً تغییر کرده و دقیق‌تر می‌شوند. در مورد عامل اول نمی‌توان کار قابل ملاحظه‌ای انجام داد اما برای عامل دوم ناهمگنی، پروژه‌هایی به نام آنالیز دوباره (reanalysis) تعریف شده‌اند. در این پروژه‌ها، آخرین نسخه مدل هواشناسی موجود، برای داده‌های یک بازه زمانی مشخص مجدداً اجرا می‌شود. با این کار علاوه بر آنکه نتایج تا حد زیادی همگن‌تر می‌شوند، می‌توان از اندازه‌گیری‌های (زمینی) انجام شده در این مدت نیز برای واسنجی مدل استفاده کرد. در ECMWF چهار پروژه Reanalysis با نام‌های ERz-15 (برای بازه زمانی ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴)، ERA-40 (برای بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۰۱)، ERA-Interim (برای بازه زمانی ۱۹۷۹ تا اکنون) و ERA-5 (رای بازه زمانی ۱۹۷۹ تا اکنون) موجود است.

 

توجه : در این مجموعه داده‌های هواشناسی   ECMWF_ERA-5، CCMP، JAR-55، ECMWF_ ERA-Interim ارائه میشود.

ERA-Interim

این پروژه شامل داده‌های هواشناسی Reanalysis می‌باشد که با استفاده از داده‌های اندازه‌گیری مختلف اصلاح و از ERA-40 غنی‌تر شده است. این داده‌ها از سال ۱۹۷۹ تا زمان حال قابل دسترسی هستند. دقت مکانی پایه این داده‌ها نزدیک به ۸۰ کیلومتر است که با گام زمانی ۶ ساعته ارائه شده است. البته دقت مکانی مختلفی برای نتایج ارائه شده است که در این پروژه از دقت ۱۳٫۷۵ کیلومتر (۱۲۵/۰ درجه) استفاده شده است. ‏

ERA-5

ERA5 نسل پنجم و جدیدترین نسل از داده‌های هواشناسی ECMWF است که بعد از FGGE، ERA-15، ERA-40 و ERA-Interim ارائه شده است. این پروژه نیز همانند پروژه ماقبل، شامل داده‌های هواشناسی Reanalysis می‌باشد که با استفاده از داده‌های اندازه‌گیری اصلاح شده است. این داده‌ها از سال ۱۹۵۰ تا زمان حال را پوشش می‌دهد هرچند در حال حاضر از سال ۲۰۰۸ به بعد با دقت مکانی ۳۱ کیلومتری و با گام زمانی یک ساعته ارائه شه است. ‏

CCMP

داده‌های هواشناسی CCMP ترکیبی از سرعت باد رادیوموری نسخه ۷RSS، ماهواره سنجنده ASCAT و QuikSCAT، داده‌های باد بویه‌های شناور و داده‌های مدل ERA-Interim است که با استفاده از روش تحلیل متغیر (VAM) ترکیب و با دقت مکانی ۰٫۲۵ درجه‌ای و گام زمانی ۶ ساعته ارائه شده. این داده‌ها در دو نسخه موجود است که در این پروژه از نسخه جدیدتر (نسخه دوم) استفاده می‌شود.

29 دسامبر 2019 ۰ دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.