گرایش مهندسی سواحل،بنادر و سازه های دریایی

آشنایی با گرایش سواحل، بنادر و سازه های دریایی

گرایش سازه‌های دریایی شامل سه بخش onshore ، nearshore وoffshore  می باشد.دربخش onshore و nearshore به تحلیل وطراحی سازه‌های ساحلی ونزدیک ساحل ماننداسکله‌های فولادی و بتنی،موج‌شکن‌ها، خطوط لوله ساحلی و همچنین تحلیل جریانات رسوب،تثبیت سواحل و… پرداخته می‌شود. دربخش offshore نیز تحلیل وطراحی سازه های دورازساحل مانندسکوهای نفتی،خطوط لوله کف دریا در آب های عمیق و… مدنظر است.

درکشورهای پیشرفته گرایش سازه های دریایی به سه بخش مهندسی دریا،مهندسی سواحل و مهندسی سازه‌های دریایی تقسیم می­ شود که در کشور ما کلیه این گرایش ها تحت عنوان سواحل، بنادر و سازه های دریایی ارایه می شود.

هدف دورۀ کارشناسی ارشد سازه‌های دریایی آموزش افرادی است که با شناخت کافی از اصول طراحی سازه ­ها و نیز آشنایی با کارهای دریایی، دارای توانایی‌های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه­ های عمرانی و تخصصی این گرایش بوده و ضمناً توان تحقیقاتی کافی جهت حل مسائلی که در این زمینه­ ها با آن روبرو می­ شوند را دارا باشند. این پروژه­ های تخصصی می­تواند شامل انواع اسکله­ ها، موج ­شکن­ ها، سکوهای دریایی، دیوارهای ساحلی و تأسیسات حفاظتی سواحل، ستون های مهاربند و کلیه تأسیسات بندری باشد.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد سازه‌های دریایی برابر ۳۲ واحد است که شامل ۲۴ واحد دروس تئوری و عملی، ۲ واحد سمینار و ۶ واحد پایان­ نامه است. دروس اصلی گرایش سازه­ های دریایی عبارتند از:

مبانی هیدرولیک دریا و اصول طراحی سازه­ های  دریایی متعارف به همراه یکی از دروس دینامیک سازه­ های دریایی و یا اصول مهندسی سواحل و نیز یکی از دروس روش های عددی در مهندسی دریا و یا روش اجزاء محدود

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

سکوهای دریایی، طراحی بنادر، ژئوتکنیک دریایی، اجرای سازه­ های دریایی

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور
این گرایش نخستین بار در سال ۱۳۷۶ دردانشگاه تهران(دانشکدۀفنی) ارائه شده است .مطرح ترین دانشگاه‌های کشور در زمینۀ گرایش سازه های دریایی به ترتیب عبارتند از :دانشگاه تهران(دانشکدۀفنی)، دانشگاه قم، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تبریز، دانشگاه شاهرود و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (بندرعباس).

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترای  رشته سواحل، بنادر و سازه های دریایی، در دانشگاه های تهران و علم و صنعت و قم وجود دارد. این در حالی است که فارغ التحصیلان این گرایش می­ توانند در گرایش‌های سازه و آب و سازه های هیدرولیکی نیز ادامه تحصیل دهند. همچنین گرفتن بورس برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز امکان­ پذیر است. بهترین دانشگاه­ های دنیا در زمینه سازه‌های دریایی دانشگاه تگزاس امریکا،  دانشگاه دلف هلند و دانشگاه های معتبر ژاپن می­ باشند.

از جنبه آینده شغلی، سازه های دریایی بدلیل مرتبط بودن با صنعت نفت و گاز، نسبت به سایر گرایش‌های عمران دارای بازارکار بهتر و درآمد بالاتری است.فارغ التحصیلان این گرایش، جهت تحلیل و طراحی سازه های دریایی باید در دفاتر مهندسین مشاور در شهر تهران مشغول بکار شوند و برای کارهای اجرایی باید در جنوب و یا شمال کشور  (البته باحقوق و دستمزد بالا) مستقرشوند.

معروفترین مراکز و شرکتهای فعال در زمینه سازه های دریایی اکثراً دولتی و نیمه دولتی هستند مانند قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  (و زیرمجموعه های آن)، صدرا، ایزوایکو، تأسیسات دریایی و… ازشرکتهای خصوصی فعال درزمینۀ سازه های دریایی میتوان به شرکت‌های کیسون،هندسۀ پارس،تهران برکلی،سازه پردازی و … اشاره کرد.

منبع: سری عمران

27 ژانویه 2020 ۰ دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید